czwartek, 16 czerwca 2016

Spacer po Warszawie - Łazienki Królewskie



Łazienki Królewskie to była letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz z przyległościami i wielkim ogrodem. 
Zostały założone w XVIII wieku. W ich skład wchodzą:
- Pałac na Wyspie -  jeden z najcenniejszych polskich zabytków z Królewską Galerią Obrazów;
- Stara Oranżeria, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
- Pałac Myślewicki
- Biały Domek, w której mieści się Królewska Galeria Grafiki;
- Amfiteatr 


Stanisław August, którego oficjalną siedzibą był Zamek Królewski, przebywał w Łazienkach od końca maja do września. Król mieszkał w pałacu Na Wyspie, rodzina królewska w Białym Domku, wyżsi urzędnicy dworscy w pałacu Myślewickim, a niżsi urzędnicy i służba – w Wielkiej Oficynie (obecny Amfiteatr).

W latach 2012–2015 przeprowadzono kapitalny remont pałacu, a także Amfiteatru i Pałacu Myślewickiego oraz ich otoczenia. Z parkowych alejek całkowicie usunięto asfalt zastępując go kostką brukową lub nawierzchnią mineralną.
Powierzchnia Łazienek Królewskich wynosi ok. 76 ha, w tym powierzchnia wód 4,9 ha. Ogółem znajduje się tam ok. 40 budynków, z czego 10 o bardzo dużej wartości historycznej i artystycznej.
Na teren parku prowadzi 10 bram. W najbliższych latach muzeum planuje wzniesienie na terenie obecnych szklarni nowego obiektu – Ogrodu XXI Wieku z podziemnymi salami wystawowymi.


W ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Wydzielone są ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny, i najnowszy Chiński.  


Przy Łazienkach przylega Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.
 

Wśród najbardziej znanych wydarzeń, które odbywają się w Łazienkach Królewskich są letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina. W każdą niedzielę, od połowy maja do końca września. 

Pozdrawiamy cieplutko 
Nina, Bogna i Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz