Nina mówi już mama, tata, baba, dziadzia, ciocia. Zaczyna kojarzyć także osoby. Kiedy mówimy, że jedziemy do babci i dziadzi. Zawsze wtedy mówi baba, dziadzia, ko (co znaczy kot) i cała się cieszy, bo uwielbia tam jeździć.
Skoro Nina sama już nazywa osoby i łączy je, to doskonały czas, aby zrobić z nią jej pierwsze drzewo genealogiczne!
Na razie ograniczyłyśmy się do najbliższej rodziny, ma z nią najczęstszy kontakt i kojarzy troszkę już osoby. Zabawa przy tworzeniu rodzinnego drzewa to doskonała nauka logicznych powiązań (mama + tata = dziecko, baba + dziadzia = mama lub tata), rozpoznawanie znajomych twarzy, dobieranie ich w pary i cechowania ich wieku ( kto starszy, a kto młodszy).
Nasze drzewo jest trochę inne. Postanowiłyśmy przedstawić starszyznę na dole, a nie jak zazwyczaj się robi, na górze, aby pokazać Ninie zależności logiczne. Babcie i dziadkowie oraz prababcia to są konary naszej rodziny, nasza podpora. W górę idą młodsze gałęzie i tam będą mama i tata i ich rodzeństwo, a na samej górze na małych gałązkach, ich dzieci. Rodzina rozrasta się w górę stąd pomysł, aby drzewo miało taką postać.
Do wykonania drzewa rodzinnego potrzebne będą:
- rodzinne zdjęcia,
- kolorowe kartki papieru,
- nożyczki,
- taśma klejąca i klej,
- czarny cienkopis, szary ołówek i gumka,
- ramka z plastiku 30x40 cm (nasza jest z Ikea: Nyttja za 9,99 zł)
Sklejamy taśmą klejącą dwie kartki A4 w kolorze jasnego fioletu (kolor naszego drzewa) .
Rysujemy drzewo ołówkiem.
Po liniach ołówka rysujemy cienkopisem. W ten sposób uzyskamy cieniowanie na krawędziach. Da to przepiękną głębie projektowi.
Powstałe drzewo wycinamy nożyczkami.
Z kolorowych papierów wycinamy listki.
Sklejamy dwie kartki A4 białe taśmą klejącą.
Po środku kartki naklejamy drzewo i doklejamy do nich listki.
Od okrągłego przedmiotu (u nas to młynek do pieprzu) o średnicy mniej więcej 3 cm obrysowujemy koła na kolorowym papierze. Wycinamy je.
Od mniejszego przedmiotu (u nas środek taśmy klejącej) o średnicy mniej
więcej 2 cm obrysowujemy koła na zdjęciach, tak aby twarze rodziny
znalazły się centralnie w środku. Wycinamy je.
Przyklejamy klejem twarze na przygotowanych okręgach i podpisujemy każdy.
Naklejamy klejem na drzewo okręgi z poszczególnymi osobami według zależności rodzinnych. Na dole babcia i dziadek, powyżej mama i tata, obok ich rodzeństwo i ich dzieci a na górze nasze dzieci:)
Odczekujemy chwilę, by klej wysechł i wkładamy nasz projekt do ramki.
Dzięki plastikowej szybce dziecko może bezpiecznie oglądać drzewo samodzielnie. Nic nie zniszczy i nie zrobi sobie krzywdy. Nasza ramka jest bardzo lekka. Nina spokojnie trzyma ramkę i ogląda ją samodzielnie.
Nina, Bogna i Paulina
Świetna robota i wspaniałą pamiątka dla dziecka;)
OdpowiedzUsuńkreatywniejemy.blogspot.com